Jak sprawdzić czy sztućce, które posiadamy są na pewno srebrne?

Dobrej jakości sztućce nie należą do najtańszych. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ich zakup. Aby nabyć produkt oryginalny, a więc prawdziwie srebrny najlepiej dokonać zakupu u cenionych producentów luksusowych kompletów, takich jak Hefra – polska firma z długoletnią tradycją. Należy uważać na sztućce kupowane w sklepach niewiadomego pochodzenia lub też podczas super okazji – po podejrzanie okazyjnych cenach. W każdym przypadku natomiast można sprawdzić „na własną rękę” czy sztućce, którymi dysponujemy rzeczywiście są srebrne. Są na to różne metody.

Znak probierczy

Jedną z podstawowych prób jest analizowanie znaków probierczych. Nie występują one na srebrnych monetach, ale znaleźć je można zarówno na srebrnej biżuterii, jak i na przedmiotach użytkowych – np. sztućcach. Cecha probiercza jest małej wielkości i często trzeba ją sprawdzić pod szkłem powiększającym. Na sztućcach wybicie próby „MET” oznacza, że przedmiot jest wykonany z metalu nieszlachetnego i może być posrebrzany. Jeśli na danym przedmiocie widnieje natomiast wybicie numeru, np. 800 to oznaczać to może, że sztućce zawierają 80% srebra.

Próba magnesu

Jedną z najprostszych domowych metod jest próba magnesu. Przydatna np., gdy nie mamy pod ręka lupy, by sprawdzić znak probierczy. Srebro, tak samo jak złoto jest diamagnetykiem, czyli metalem, który nie reaguje na magnes. Jeśli magnes przyciąga zatem dany przedmiot, oznacza to, że mamy do czynienia z przedmiotem, który nie jest wykonany ze srebra lub posiada niską jego zawartość. Sztućców z czystego srebra, dostępnych na www.hefra.pl magnes nie przyciągnie. Jeżeli chcemy więc kupić prawdziwie srebrne łyżki, noże i widelce, śmiało można zasugerować się wynikiem takiego testu.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *