Członkowie wspólnoty mieszkaniowej – jak nimi zostać?

Eleganckie mieszkanie w prestiżowej dzielnicy to marzenie wielu z nas. Własne mieszkanie to synonim niezależności, wygody, statusu społecznego. Musimy być jednak świadomi tego, że wraz z nabyciem praw do nieruchomości musimy zapoznać się z wieloma przepisami i dokumentami. Jedną z istotnych spraw jest także wspólnota mieszkaniowa, której członkami właśnie się staliśmy.

Co to jest wspólnota mieszkaniowa i czemu służy?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie, kiedy w budynku, w którym znajduje się wiele lokali mieszkalnych zostanie sprzedane pierwsze mieszkanie. Z informacji udzielanych przez firmę Status wynika, że tworzenie się wspólnoty może mieć różny przebieg, np. w przypadku budynków spółdzielczych wspólnota powstaje dopiero w momencie przejścia na własność ostatniego z lokali w budynku. Wspólnota nie jest osobą prawną, jednak co warto wiedzieć: posiada ona zdolność sądową. Oznacza to, że może ona występować w procesach cywilnych w charakterze strony. Wspólnota może tym samym zaciągać zobowiązania, być pozywana czy też pozywać.

Czy aby zostać członkiem wspólnoty należy wpisać się na listę?

Nie – nie istnieje nic takiego. Warto jednak wiedzieć, że bycie członkiem wspólnoty jest obowiązkowe. Do wspólnoty nie zapisujemy się, gdyż wraz z nabyciem praw własnościowych do lokalu automatycznie zostajemy włączeni do wspólnoty mieszkaniowej.
Członkowie wspólnoty podejmują decyzje ważne z punktu widzenia mieszkańców: jaki podmiot administruje nieruchomością, jaka jest wysokość zaliczek płaconych na remonty. Wspólnota decyduje także jakie prace remontowe będą przeprowadzane.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *